Sale!

Super Simple Complete Geometry Curriculum Special Education Intro Geometry

CLICK FOR PREVIEW

Total Pages 6 complete units
Answer Key Included
Teaching Duration 1 Semester

Original price was: $37.50.Current price is: $30.00.

Original price was: $5.50.Current price is: $4.40.
Original price was: $6.50.Current price is: $5.20.
Original price was: $7.00.Current price is: $5.60.
Original price was: $6.00.Current price is: $4.80.
Original price was: $6.50.Current price is: $5.20.
Original price was: $6.00.Current price is: $4.80.

This Super Simple Geometry Curriculum for Special Education Math covers 6 essential Geometry topics using pictures, simple math, and many hands-on math activities.

 

Topics included (and are typically taught in this order):

 

  1. Tools
  2. Angles
  3. Lines
  4. Triangles
  5. Polygons
  6. Circles

What is Super Simple?

 

  • Super simple indicates that it is intended for students working at a K-1 level and need maximum support.
  • Problems are simplified.
  • Pictures are used throughout.
  • Intended for students in self-contained settings.
  • Printable and digital activities for more practice.

 


Each unit includes:

 

  • Detailed lesson plans (1-2 weeks per unit)
  • Engaging PowerPoints to teach concepts
  • Hands-on, group activities (5-8 per unit)
  • Practice worksheets
  • Assessments
  • Printable and digital formats

 

I know you are being asked to teach more rigorous standards, which can be challenging, especially in the upper grades. This material is meant to prepare students for testing and be successful with regular curriculum content in a way that is age-appropriate yet still accessible.

 

Much of what I have learned about curriculum development is incorporated in these units. For example, do not be afraid of repetition. It is critical that students with significant disabilities get to experience material over several days to be able to fully assimilate what is being taught. Also, adding visual supports to your printables and class activities helps students be able to pay more attention to the content you are presenting rather than the mechanics of what is expected. Finally, ask questions. Good questions!! Regardless of the material, if we can ask students good questions it will push them to think more deeply than before.

Original price was: $37.50.Current price is: $30.00.

Original price was: $5.50.Current price is: $4.40.
Original price was: $6.50.Current price is: $5.20.
Original price was: $7.00.Current price is: $5.60.
Original price was: $6.00.Current price is: $4.80.
Original price was: $6.50.Current price is: $5.20.
Original price was: $6.00.Current price is: $4.80.

Lorem.

Free Worksheet Wednesday